Всі ми мріємо виростити наших діток здоровими. Здоров'я малят складається з багатьох компонентів, і, дуже важливим серед них, є здорові зуби і порожнина рота. Саме вони є запорукою якісного пережовування, перетравлювання їжі, формування правильної мови, високої самооцінки і просто гарного настрою.
Зуби наших діточок потребують догляду і ретельної гігієни.
Давайте поговоримо про те, коли варто починати догляд за зубами і як його здійснювати?
- Вітаємо! У Вашого маляти прорізалися перші зубки! ( в середньому у віці 6-8 місяців). Саме в цей час варто розпочати щоденний регулярний догляд за ними- двічі на день протирайте зубки м'якою тканиною, змоченою у теплій кип'яченій воді або спеціальними силіконовими щіточками, що одягаються на палець дорослого. ВАЖЛИВО! Рухи, які Ви здійснюєте при чистці зубів мають бути вимітаючими, від ясен до різального краю зуба чи до жувальної поверхні.
- З часом, коли зубів стане більше, можна перейти на використання дитячих зубних щіток, з маркуванням віку ( зазвичай на них присутній надпис 0+, 0-3..).Дуже важливо користуватися саме дитячими щітками, адже ворсинки в них значно м'якші ніж в дорослій щітці, та й розмір самої робочої частини щіточки буде зручним для маленького ротика.
- Пам'ятайте, що привчити дитину до регулярної чистки ( 2 рази на день, вранці та ввечері) можна лише власним прикладом. Адже діти дуже полюбляють копіювати дорослих. Не змушуйте дитину чистити зуби, зробіть цей процес захопливою грою, аби дитина сама нагадувала Вам про щоденні ритуали гігієни.
- Правильно і повноцінно дитина зможе очистити зуби лише після 6 років, тому контролюйте цей процес і, в разі необхідності, дочистіть зуби Вашого маляти самостійно. Рекомендуємо також час від часу перевіряти, наскільки ретельно чистить зуби дитина старше 6 років.
- Зубні пасти. Вважається, що використання зубної пасти можливе тоді, коли дитина навчилася її спльовувати, а не ковтати. І навіть в цьому разі кількість пасти повинна бути мінімальною, як горошинка.
- Жувальна гумка не є заміною чистки зубів і несе більше шкоди, аніж користі. Якщо ж все-таки Ви дали гумку Вашій дитині, то прослідкуйте за тим, аби це відбулося після їжі і жування її тривало не більше 5 хв.
- В умовах подорожі чи хвороби, не нехтуйте чисткою зубів!
Ну і ще кілька порад, аби зберегти усмішку Вашої дитини здоровою та сяючою:
- Обмежте вживання солодощів Вашою дитиною (особливо між прийомами їжі). Карієс розвивається тоді, коли на зубах залишки вуглеводної їжі. Саме зі залишки бактерії перетворюють на кислоту, що руйнує зуби. Варто пам'ятати, що, ЧИМ ЧАСТІШЕ І ТРИВАЛІШЕ прості вуглеводи знаходяться в роті, тим більш шкідлиа їх дія. Спробуйте давати вуглеводи після основного прийому їжі або у вихідний день і, одразу після цього, проконтролюйте, аби Ваша дитина прополоскала рот.
- Соки та інші солодкі напої варто пити через соломинку.
- Особиста гігієна: не можна давати дитині ложку, яку Ви самі щойно облизали чи, з якої пробували їжу. Те саме стосується і сосок!
- Слідкуйте за тим, аби Ваш малюк використовував зуби "за призначенням": активно жував, гриз тверді овочі і фрукти, не брав до рота сторонніх предметів, не смоктав і не кусав пальці, щоки, язик, губи.
- Регулярно оглядайте зуби Вашої дитини. Якщо Ви помітили будь-які зміни, що Вас насторожили (білі,жовті, темні плями, заглибини на емалі, неспокій дитини при торканні до зубів, їх чищенні, кровоточивість ясен тощо), обов'язково негайно зверніться до стоматолога! Адже перші ознаки карієсу є оборотними, їх можна вилікувати. Крім того, зміни в ротовій порожнини часто можуть бути проявом тих чи інших хвороб організму в цілому. Побачивши такі зміни, стоматолог скерує Вас до необхідного спеціаліста. Вчасно виявлена хвороба - половина успіху в її виліковуванні.
- Регулярно відвідуйте стоматолога - кожні 6 місяців. Адже профілактика- найкращий спосіб зберегти зуби здоровими!
Бажаємо Вам та Вашим малюкам потребувати лише профілактики, а не лікування!
Якщо у Вас залишилися будь-які питання з приводу гігієни і профілактики, лікарі нашої клініки з радістю дадуть Вам на них відповідь.
Стаття підготовлена за матеріалами проф. кафедри дитячої терапевтичної стоматології і профілактики стоматологічних захворювань НМУ ім. О.О.Богомольця Біденко Н.В.